20.04.2018,
Meniny má Marcel

Zadaj hľadaný výraz


ste návštevník:

TOPlist

 

nájdete nás

Akreditácia novinárov

Pre zástupcov všetkých druhov médií, ktorí sa akreditujú aspoň 2 dni pred konaním akcie, bude pripravené občerstvenie a súbor obrazových materiálov.

Akreditáciu vykonajte prosím zaslaním správy na mailovú adresu: htmodel@htmodel.sk.

Vo svojej správe uveďte názov média, ktoré zastupujete a napíšte počet osôb (kvôli občerstveniu). Pre spätný kontakt uveďte prosím aj svoje telefónne číslo. Organizátor Vám bez meškania potvrdí Vašu akreditáciu.

Akreditáciu je možné vykonať aj na mieste predložením novinárskeho preukazu, alebo preukazu zastupovaného média pri vstupe do haly. Organizátor však nemôže zaručiť plný servis ako pri akreditácii vopred.

Text pre média, foto dodáme na požiadanie v tlačovej kvalite 

Popradský modelársky deň, Aréna Poprad, 20. júna 2015

Poprad je významným celoslovenským centrom modelárstva. Tradícia veľkých modelárskych výstav trvá už bezmála 25 rokov, ale v poslednom období vystúpila priam na vrchol. Potvrdzuje to šiesty ročník  najväčšej modelárskej výstavy na Slovensku. Jej názov Popradský modelársky deň, alebo skratka PMD sa zaužíval nie len medzi modelármi, ale aj v širokej verejnosti.

Popradský modelársky deň je stretnutím veľkého množstva špičkových modelárov, ktorí predstavia také svoje výtvory, aké nie je možné bežne vidieť. Nikde inde na Slovensku nestretnete takú koncentráciu nádherne vypracovaných modelov áut, lietadiel, tankov, či lodí. PMD pokrýva široký záber, ale najpopulárnejšie sú RC (diaľkovo ovládané) modely. Preto tvoria základ výstavy. Zastúpené sú však aj drevené, plastové či železničné modely.

Keďže všetky RC modely sú funkčné, výstava bola plná pohybu. Modelári predvádzali svoje modely tak, aby ukázali čo všetko dokážu. Bolo možné vidieť unikáty ako miniatúrny RC traktor dlhý 7 cm, alebo obrnený RC transportér veľký dva metre a vážiaci 80 kg. Keďže chceme aby predvádzanie modelov bolo divácky atraktívne, pre modely boli pripravené kulisy v podobe malého mestečka, alebo umelého terénu. Modelári tak jazdili s RC modelmi nákladných áut po cestách a prevážali náklad ako v skutočnosti. Modely bagrov naozaj bagrovali hlinu a nakladali ju na vyklápače.

Ustanovil sa slovenský rekord v najdlhšej kolóne RC modelov ťahačov s návesmi, za prítomnosti oficiálneho komisára. Bolo to divácky veľmi zaujímavé. Rekord je zapísaný v Knihe slovenských rekordov, ako najdlhšia súvislá kolóna RC modelov kamiónov v dĺžke43,5 m a počte 31 vozidiel.

Výstava má výrazný medzinárodný charakter, pretože sa jej tradične zúčastňujú aj vystavovatelia z Českej republiky a Poľska. Mnohí vystavovatelia k nám prichádzajú z veľkej diaľky, prihlásení boli účastníci až od Plzne. Toto si veľmi vážime a snažíme sa pripraviť pre nich najlepšie možné podmienky. Prebehol aj prvý ročník pretekov RC Rally modelov áut, ktorý sa uskutočnil počas dvoch dní, v piatok a v sobotu pred halou Aréna Poprad. Ide o divácky atraktívny pretek. Má pravidlá ako skutočné rally a jazdí sa s presnými zmenšeninami skutočných rally áut. Rally sa zúčastnili najvýznamnejšie tímy z Českej republiky a Slovenska.

Menšia časť programu PMD prebehla aj vonku pred halou, pretože veľké modely tankov s benzínovými motormi sa v hale nedajú predvádzať. Obľúbená tradičná ukážka veľkých tankov pred halou sprevádzaná pyrotechnickými efektmi mala opäť veľký divácky úspech. Taktiež bazén pre modely lodí vonku pred arénou lákal predvádzaním malých aj veľkých návštevníkov akcie. Ale hlavný program PMD sa uskutočnil vnútri haly, aby nebol závislý od rozmarov počasia.

Vždy sa snažíme program zostaviť tak, aby si na svoje prišli skoro všetci. Veľkej obľube sa teší naša Nočná jazda, čo znamená, že na 15 minút zhasneme v hale osvetlenie a modelári rozsvietia všetky svetlá na svojich modeloch. Je to nádherné, pretože mnohé modely kamiónov sú vyšperkované množstvom svetiel a majákov. Nočná jazda je výnimočná v európskom meradle, pretože na bežných výstavách nie je možné zhasnúť svetlá v celej hale. Toto videli len návštevníci PMD v Poprade!

Divácky vďačná bola aj malá tanková bitka, teda modelárska inscenácia bojového stretu dvoch tankových skupín na malom bojisku so zákopmi a ruinami budov.

Treba zvlášť zdôrazniť, že PMD je nekomerčná výstava, teda bez predaja tovaru, okrem občerstvenia, či menších suvenírov. Počas PMD nám nejde o obchod, ale o popularizáciu modelárstva medzi mládežou a dospelými. Týmto sa PMD radikálne odlišuje od iných modelárskych výstav, ktorých podstatou je hlavne predaj tovaru v stánkoch. PMD je preto veľkou výnimkou. 

V stánkoch významných modelárskych firiem sa predvádzali technologické novinky. Napríklad veľmi populárne kvadrokoptéry s kamerami. Na PMD 2015 diváci videli špičkové stroje, aké sú používané pri profesionálnom natáčaní videí. Predstavené boli nové RC vysielače, modely aj ďalšie zaujímavosti. Mnohé novinky boli oficiálne predvedené práve na PMD

Rovnako ako všetky doterajšie ročníky, aj PMD 2015 bol pripravovaný a sponzorovaný našou firmou HT model. Tento rok po prvý raz aj s podporou zo strany vedenia mesta Poprad. Výstavu PMD pre vás pripravujeme radi, pretože sami sme aktívni modelári. Prečo má pre nás zmysel organizovať, a sponzorovať takúto výstavu? V modelárstve ako inteligentnom koníčku vidíme pozitívny vplyv na deti a mládež. Denne pozorujeme neustále klesajúcu úroveň manuálnej zručnosti mládeže ale aj dospelých. Stretávame sa s mladými mužmi, ktorí nevedia vziať náradie do ruky. Pritom modelárstvo rozvíja nielen zručnosť, ale aj technické myslenie a tvorivosť. Pevne dúfame, že naša výstava pomáha zlepšovať záujem verejnosti o tvorivé trávenie voľného času. Spoznajte s nami ten úžasný pocit radosti, keď sa podarí dokončiť model a tento doslova ožije!

 

                        Ing. Jozef Anďal a kolektív firmy HT model

 

Predajňa Poprad: Po - Pia 9:00 - 17:00

štátne sviatky, sobota a nedeľa : zatvorené

aa
new