Menu
+421 52 7768 212 Neváhajte sa opýtať v pracovných dňoch 9-17 hod (9-17 hod)
Úvod Elmod Fusion a záklz kanóna

Elmod Fusion a záklz kanóna

18.9.2018
Vysvetlíme vám, prečo je dobré vymeniť čínsky záklzový mechanizmus za malé servo.
Pre našich zákazníkov často inštalujem do ich RC modelov tankov 1/16 elektroniku Elmod Fusion namiesto pôvodnej lacnej a povedzme rovno že mizernej "číny". Viackrát som pritom riešil dilemu zákazníka, či ponechať v tanku pôvodný chabý záklzový mechanizmus kanóna Heng Long, alebo len o málo lepší Taigen. Zvlášť Taigen pôsobí naoko ako sofistikovaný produkt, keďže je konštrukčnie riešený podobne ako mechanizmus TAMIYA (ale pozor, ten od Jamoncov je niečo celkom iné). Lenže pri ponechaní čínskeho záklzového mechanizmu sa nedajú naplno využiť všetky možnosti elektroniky Elmod Fusion.
V čom je problém? Najlacnejší záklz čínsky Heng Long využíva rovnaký mechanizmus ako pre vzduchovku, takže tento záklz je trápne nerealistický. Pri výstrele hlavňou prudko šklbne. Tomuto mechanizmu netreba venovať pozornosť, len ho rovno nahradiť. Trochu lepší čínsky záklz značky Taigen funguje na princípe spustenia elektromotora, ktorý roztočí prevodovku a v rovnomernom cykle pri výstrele zatiahne hlaveň dovnútra a opäť ju vystrčí. Dva spínače sa starajú o začiatok a koniec práce motora. V oboch prípadoch sa nedá nastaviť žiaden parameter pohybu hlavne pri výstrele. Možno to málo náročnému modelárovi stačí, veď to funguje tak čo. Ale stačí veľmi jednoduchá úprava a záklz kanóna môže byť dramaticky LEPŠÍ.
Ja to robím tak, že odstránim pôvodný mechanizmus a s využitím jeho nosnej kostry do uvoľného priestoru namontujem malé servo. Páku serva prepojím tiahlom s hlavňou kanóna a hotovo. Teraz len začne pravá zábava. Elmod Fusion totiž umožňuje úplne presne nastaviť rýchlosť, akou sa hlaveň zatiahne po výstrele (spätný ráz), dobu oneskorenia medzi záklzom a návratom a samozrejme rýchlosť návratu hlavne do základnej polohy. Azda nemusím vysvetľovať, že po výstrele sa pohybuje hlaveň skutočného kanóna rýchlo dozadu, potom brzdovratný mechanizmus zareaguje a vráti hlaveň pomalším pohybom naspäť. Rýchlosti tam a späť a tiež okamih medzi oboma pohybmi je u rôznych typov zbraní rôzny. Preto odporúčam trochu popozerať pár filmov zachytávajúcich streľbu a následné naprogramovanie v Elmode je už brnkačka.

Na tomto modeli Tiger 1/16 od Torro predvediem úpravu


takto vyzerá záklzový mechanizmus Taigen


elektromotor a prevody odstránime a podľa rozmerov serva odstránime aj výčnelky na spodnej ploche


servo pripojíme ku kulise ovládajúcej pohyb hlavne kanóna pomocou tiahla


cez aplikáciu Elmod App naprogramujeme rýchlosť záklzu, oneskorenie a rýchlosť návratu hlavne.


Text a foto: Jozef Anďal

Ponúkame 18006 položiek od 247 značiek

Máte otázku?

Napíšte nám, ak si neviete rady.
Všetky produkty vyberáme osobne.

Potrebujem poradiť

Príďte si tovar vybrať osobne

Našu predajňu nájdete v Poprade. Máme otvorené v pracovných dňoch od 9:00 do 17:00.

Predajňa Poprad
Tieto stránky používajú cookies, aby sme Vám mohli zobrazovať relevantné ponuky a produkty. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete kedykoľvek vypnúť, alebo nastaviť , v Nastaveniach súkromia vo Vašom prehliadači. Viac informácií