Menu
+421 52 7768 212 Neváhajte sa opýtať v pracovných dňoch 9-17 hod (9-17 hod)
Úvod Blog Filtre a všetko, čo by ste o nich mali vedieť

Patinovacie filtre a všetko, čo by ste o nich mali vedieť

8.8.2019
V ďalšej časti nášho seriálu o patinovaní vám vysvetlíme, čo je to filter v plastovom modelárstve, aký efekt vytvára pri weatheringu a aký je pracovný postup pri tejto patinovacej technike.

Čo je filter?


Vysvetlenie čo je weathering, nájdete v úvodnom článku nášho seriálu.

Techniku aplikovania filtra odporúčame pre mierne pokročilých modelárov, ktorí už zvládli základné postupy farbenia modelov či už natieraním, alebo striekaním. Patinovanie modelov patrí k pokročilým modelárskym technikám. 

V modelárstve má filter pri patinovaní široké použitie na všetkých druhoch modelov lietadiel, tankov, lodí, ale aj Sci-Fi kozmickej techniky. Zvláštne postavenie má aj pri patinovaní figúrok. Filter predstavuje roztok riedidla a farby na syntetickej báze tak, že prevažnú väčšinu roztoku tvorí riedidlo. Približný pomer je 90% riedidla a 10% farby. V minulosti, keď trh s modelárstvom nebol taký bohatý ako je dnes, si modelári vyrábali filtre sami. Využívali na to rôzne druhy riedidiel – terpentínový olej, riedidlo S6006, S6001 poprípade White Spirit v kombinácii so syntetickými alebo olejovými farbami. Dnes už samozrejme nie je nutné vyrábať si filter svojpomocne, pretože je ich v ponuke veľmi veľa, tak ako je celkovo pestrý výber farieb na patinovanie.
 
patinovacie filtre ukazka vyrobkov Ammo MigAkú hlavnú úlohu má filter?

Hlavnou úlohou filtrov je natónovať kamuflážnu farbu. To znamená, že kamufláž mierne zmení odtieň, poprípade ak je tvorená viacerými farbami, povrch sa zjednotí. Neexistuje žiadne striktné pravidlo, aké odtiene použiť. Môžete si ho miešať zo zelenej, modrej, sivej, hnedej, okrovej alebo inej farby. Vždy ale treba zohľadňovať odtieň kamuflážnej farby a celkovú koncepciu modelu.

Príklady kombinácii kamuflážnych farieb a filtrov:
 • Piesková kamufláž – okrový, hnedý filter
 • Biela (zimná kamufláž) – okrový, hnedý, modrý filter
 • Zelená kamufláž – zelený, hnedý, okrový, modrý filter
 • Sivá kamufláž – modrý, hnedý filter
 • Viacfarebná kamufláž (žltá, hnedá a zelená) – okrový, hnedý filter

 
Príprava filtra v domácich podmienkach

Ako som už písal v texte vyššie, ak chcete na svoj model aplikovať filtre, máte dve možnosti. Prvou je kúpiť si hotový produkt (o tom viac v článku nižšie) alebo si ho jednoducho vyrobiť.
Na výrobu filtra budete potrebovať riedidlo (White Spirit, alebo Ouderless Thinner) a olejové farby.

produkty potrebne pre domace namiesanie patinovacieho filtra
zmiesanim riedidla a vhodnej farby vznikne patinovaci filter

Do prázdnej nádobky si pipetou naberte riedidlo (filter si môžete urobiť aj vo väčšom množstve, je ale potrebné ho uskladniť do vhodnej nádoby - napríklad prázdnej fľaštičky z farieb Ammo, alebo Tamiya). Mali by ste sa držať približného pomeru 90% riedidla a 10% farby.

postup zmiesania riedidla a farby pri vyrobe patinovacieho filtra
ukazka aku hustotu ma mat patinovaci filter
spravny pomer riedenia farby pre patinovaci filter
hotovy vysledny patinovaci filter


Hotový patinovací filter by mal pripomínať špinavé riedidlo. Neodporúča sa vyššie uvedený pomer meniť. Filter slúži len na jemné dotónovanie povrchu, nie na jeho prefarbenie.Hotové filtre

Druhou možnosťou a pre mnohých modelárov pohodlnejšou, je kúpa už namiešaných filtrov. Jedná sa o hotové produkty, určené len na patinovanie modelov, ktoré stačí premiešať a aplikovať na model. Musíte si dať ale pozor na špecifiká týchto produktov, pretože z mojej vlastnej skúsenosti sú tieto produkty namiešané v koncentrovanejšom pomere, než je 90:10. Z tohto dôvodu je nutné štetec, ktorý sme ponorili do produktu pred nanášaním na model najprv utrieť do papierovej utierky a odstrániť nadbytok pigmentovej zložky.

ako pouzit uz hotovy patinovaci filter Ammo


Následne je možné filter naniesť na povrch.

nanasanie patinovacieho filtra na povrch modelu


Výsledok: Vľavo povrch bez filtra, vpravo povrch po nanesení jednej vrstvy filtra.

vysledok po naneseni patinovacieho filtra na model
FAQ - Často kladené otázky
 
 • Môžem pri výrobe filtra doma použiť namiesto olejovej farby, syntetickú?
 
 • Je možné filtre nanášať model striekacou pištoľou?
  • Áno, je to bežne používaná metóda aplikácie mnohých modelárov. Pri použití štetca je treba si dať väčší pozor, aby na povrchu nezostali šmuhy, pri použití striekacej pištole tento problém nenastáva.
 
 • Koľko vrstiev a odtieňov filtrov môžem použiť na model?
  • Množstvo vrstiev je vždy závislé podľa koncentrácie filtra. Čím je hustejší, bude stačiť menej vrstiev (niekedy postačí len jedna). V opačnom prípade ich môžete naniesť aj viac ako päť. Odtiene môžete na jednom modeli vzájomne kombinovať.
 
 • Aký časový odstup by mal byť medzi jednotlivými filtrami?
  • Osobne odporúčam minimálne jednu hodinu. Tento čas si môžete skrátiť sušením povrchu fénom alebo vzduchom zo striekacej pištole. Pri postupe na ďalší krok patiny je najlepšie model nechať dokonale zaschnúť, najlepšie 24 hodín.
 
 • Je nutné povrch modelu pred aplikáciou filtrov nejako zafixovať?
  • Povrch modelu je potrebné pred aplikáciou filtrov zafixovať akrylovým lakom (pololesklým alebo lesklým). Po ich nanesení a až dokonca už nie je potrebné povrch fixovať akýmkoľvek lakom.

Ak vás téma patinovania zaujala, sledujte náš seriál článkov o weatheringu. 

Text a foto (c) 2019 Ján Moravčík

Ponúkame 19249 položiek od 282 značiek

Máte otázku?

Napíšte nám, ak si neviete rady.
Všetky produkty vyberáme osobne.

Potrebujem poradiť

Príďte si tovar prevziať osobne

Naše výdajné miesto nájdete v Poprade, na ulici Na letisko 49.

Výdajňa Poprad
Tieto stránky používajú cookies, aby sme Vám mohli zobrazovať relevantné ponuky a produkty. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete kedykoľvek vypnúť, alebo nastaviť , v Nastaveniach súkromia vo Vašom prehliadači. Viac informácií