Menu
+421 52 7768 212 Neváhajte sa opýtať v pracovných dňoch 9-17 hod (9-17 hod)
Úvod Funkčné, RC modely

Funkčné, RC modely

Funkčné modely lietajúce, plávajúce, jazdiace, voľné, aj na diaľkové ovládanie, sa vyrábajú vo viacerých prevedeniach označovaných zaužívanými skratkami:

KIT obvykle znamená, že je to klasická stavebnica, obsahujúca základný stavebný materiál a stavebný plán. V závislosti od výrobcu a typu modelu (lietadlo, vrtuľník, auto, loď..) je potrebné dokúpiť k týmto stavebniciam rôzne ďalšie položky potrebné pre dokončenie. Okrem toho je potrebné dokúpiť aj RC výbavu, motor, prípadne iné zariadenia, ak je to model na diaľkové ovládanie. Zložitejšie stavebnice tohoto typu sú obvykle vhodné len pre pokročilých modelárov. V súčasnosti už diely netreba zložito ručne vyrezávať ale sú predrezané laserom či frézované, alebo sa používajú diely vylisované z rôznych odolných penových plastov. Vrtuľníky majú často predpripravené hlavné mechanické časti a pri montáži podľa návodu je skladanie bezproblémové. Pri RC autách je stavba veľmi podobná klasickej plastovej stavebnici. Všetky tieto modely vyžadujú dlhší čas na stavbu, ale zaručujú dokonalý pôžitok z postavenia celého modelu vlastnými rukami.

ARF, ARR obvykle znamená, že model je viac-menej hotový, všetky hlavné časti sú továrensky dokončené (napr. zlepené a potiahnuté krídla a trup, zostavený drak vrtuľníka, zostavené šasi auta) a vyžadujú len celkové poskladanie a montáž RC vybavenia či motora. Obvykle treba dokúpiť RC súpravu, baterku, nabíjačku, či iné potrebné príslušenstvo.

RTF, RTR, ARTF, ARTR obvykle znamená úplne továrensky dokončený model, vybavený RC súpravou, servami a motorom, v podstate pripravený na okamžité použitie. V závislosti od výrobcu niekedy treba dokúpiť akumulátor a nabíjačku, prípadne iné drobné príslušenstvo. V súčasnosti sú tieto sety populárne, pretože obvykle obsahujú všetko potrebné. Sú veľmi vhodné na prvé pokusy s riadenými modelmi, aj keď samozrejme treba mať na pamäti, že kvalita použitej elektroniky je spravidla závislá na cene daného setu a nemusí dosahovať kvalitu značkových komponentov kúpených samostatne.

PNP je obvykle označenie pre taký RC model, ktorý je už vybavený všetkým potrebným (motor, regulátor, servá) a dokúpiť treba len prijímač, prípadne akumulátor a nabíjačku.

BNF, Tx-R je obvykle označenie pre taký RC model, ktorý je už vybavený všetkým potrebným (motor, regulátor, servá) vrátane prijímača a dokúpiť treba len vysielač, prípadne akumulátor a nabíjačku. Takéto modely sú obvykle viazané na kúpu (alebo vlastnenie) konkrétnej značky alebo typu vysielača, pretože namontovaný prijímač nie je univerzálny. 
EPP je označenie typu materiálu, z ktorého je model vyrobený. Je to extrudovaný polypropylén, v súčasnosti veľmi populárny materiál, keďže je veľmi odolný a ľahký. Lepísa sekundovým lepidlom.

Veľmi vhodné je pred samotným kúpením modelu - hlavne lietajúceho - natrénovať si ovládanie na niektorom modelárskom simulátore v počítači. Nie sú to počítačové hry, ako by to mohlo vyzerať, ale programy snažiace sa napodobňovať reálne fyzikálne prostredie, ktoré sa ovládajú buď priamo modelárskym vysielačom, prípadne lacnejšie verzie priloženým ovládačom podobným RC vysielaču. Po zvládnutí začiatkov lietania sa samozrejme dajú využiť aj na trénovanie zložitých akrobatických obratov, prípadne na kondičné lietanie v nepriaznivom počasí.
 
Zobraziť viac Zobraziť menej

Mohlo by vás zaujímať

Zákonné povinnosti pri lietaní

Zákonné povinnosti pri lietaní

Cena
Značky:
Ďalšie značky
Štítok:
mierka:
rozpätie:
Zrušiť filtre

Ponúkame 17294 položiek od 194 značiek

Máte otázku?

Napíšte nám, ak si neviete rady.
Všetky produkty vyberáme osobne.

Potrebujem poradiť

Príďte si tovar vybrať osobne

Našu predajňu nájdete v Poprade. Máme otvorené v pracovných dňoch od 9:00 do 17:00.

Predajňa Poprad
Tieto stránky používajú cookies. Zotrvaním na stránkach s tým súhlasíte. Viac informácií