PGmini elektrické náradie 130 W
Kód: PG-M.9500Podrobný popis
PGmini elektrické náradie 130 W PGmini M.9500
Mini elektrické náradie na vŕtanie, brúsenie, frézovanie, gravírovanie.
Upozornenie: Toto je modelárske HOBBY náradie určené pre bežné modelárske používanie. Nie je to profesionálne náradie, určené pre nepretržité dennodenné používanie s vysokou záťažou a intenzitou opotrebenia.
Nevhodné pre deti mladšie ako 14 rokov. POZOR!!! Toto náradie nie je iba hračka, ale je to elektrické rotačné náradie, ak nie je správne používané, môže vám spôsobiť zranenie, alebo zraniť diváka, či poškodiť majetok.
Po zakúpení súpravy, prosíme skontrolujte obsah súpravy na mieste v predajni. V prípade, že niečo chýba, upozornite na to predajcu. Náradie PGmini je testované priamo u výrobcu, ale pre každý prípad vám odporúčame, aby ste personál predajne požiadali o preskúšanie funkčnosti náradia.
Technické údaje:
Vstupné napájanie náradia: 230 V AC (50 Hz)
Maximálny výkon: 130 W
Otáčky bez zaťaženia: 8.000 - 32.000 RPM
Skľučovadlo: bezkľúčikové
Rozsah upnutia: Ø 0,4 - 3,2 mm
Dĺžka kábla: 1,9 m
Hmotnosť: 630 g
Použitie: Toto náradie bolo dôkladne skonštruované a vyrobené pre použitie na presnú a jemnú prácu na malých predmetoch a plochách. Je to ideálne náradie pre hobby, stavbu modelov, opravy elektroniky a menšie domáce práce. Náradie spolu so širokým spektrom nástrojov umožňuje vykonať rôzne práce, ako napríklad vŕtanie, brúsenie, rezanie, leštenie, gravírovanie a podobne. Otáčky nastavíte pootáčaním/stláčaním regulátora k +, alebo -.
Dôležité: Bezpečnostné inštrukcie k náradiu všeobecne.
POZOR: Pri používaní elektrického náradia je veľmi dôležité dodržiavať zásady bezpečnosti práce, aby sa predišlo úrazu, požiaru, či elektrickému šoku.
Prosíme, prečítajte si nasledujúci text veľmi pozorne:
1. Udržujte priestor práce nástroja v čistote. Nečistoty a zbytky materiálu môžu spôsobiť zranenie.
2. Vyberajte si vhodné pracovné prostredie. Nepoužívajte toto elektrické náradie v prašnom alebo vlhkom prostredí. Nevystavujte náradie dažďu. Pracujte na dobre osvetlenom mieste.
3. Chráňte sa pred elektrickým šokom. Dajte si pozor, aby ste sa nedotýkali uzemnených povrchov, napríklad radiátorov, vodovodných rúr, chladničky a podobne.
4. Udržujte deti v dostatočnom odstupe. Všetci diváci musia byť dostatočne ďaleko od miesta práce. Nedovoľte, aby sa diváci dostali do kontaktu s náradím, alebo predlžovákom.
5. Uskladňujte náradie. Všetko náradie, ktoré momentálne nepoužívate, uskladňujte na suchom mieste, mimo dosahu detí.
6. Nepreťažujte príliš na náradie. Urobí tak svoju prácu lepšie a bezpečnejšie, ak ho budete používať na to a tak, na čo a ako je určené.
7. Používajte správne nástroje. Neskúšajte urobiť malým nástrojom prácu určenú pre veľké profesionálne náradie. Nepoužívajte toto náradie na prácu, pre ktorú nie je určené, napríklad vŕtanie do betónu.
8. Vhodne sa oblečte. Nepoužívajte voľne vlajúce oblečenie, alebo bižutériu. Môžu sa namotať na rotujúci nástroj. Pri práci vonku odporúčame použiť aj rukavice a vhodnú obuv. Pozor, aj dlhé vlasy sa môžu namotať. Používajte vhodnú čiapku.
9. používajte ochranné okuliare pri práci. Vhodná je aj tvárová protiprachová maska, pre ochranu pred prachom pri práci.
10. Nepoškodzujte prípojnú elektrickú šnúru. Neťahajte za šnúru pri nástroji, ani nevyťahujte zástrčku zo zásuvky ťahaním za šnúru. Vyhnite sa kontaktu šnúry s ostrými hranami.
11. Zaistite obrábaný predmet proti pohybu pomocou svoriek, alebo zveráka. Je to oveľa bezpečnejšie, ak môžete použiť obe ruky pre prácu s nástrojom.
12. Zaistite si stabilnú pracovnú polohu. Buďte s oboma nohami na zemi, v dobrej, pohodlnej a stabilnej pozícii.
13. Narábajte s náradím šetrne. Olejujte, alebo vazelínujte potrebné miesta, udržujte ho čisté, bude tak dlhšie a lepšie slúžiť. Pri práci majte ruky čisté, bez mastnoty a nečistôt.
14. Odpojte náradie od elektrickej siete vždy, keď vymieňate nástroj, alebo robíte údržbu.
15. Uistite sa, že pred začatím používania náradia ste odobrali a uložili všetky uťahovacie alebo nastavovacie kľúče z pohyblivých častí náradia.
16. Predchádzajte neočakávanému spusteniu náradia. Dajte dole prst zo spínača vždy, keď vymieňate nástroj, uistite sa, že náradie je vypnuté.
17. Pri práci vonku používajte len predĺžovacie káble určené pre vonkajšie použitie.
18. Buďte vždy opatrný. Sledujte čo robíte, uvedomujte si to a používajte všetky svoje zmysly. Nepracujte ak ste unavený.
19. Kontrolujte celistvosť náradia. Vždy pred začiatkom práce skontrolujte, či sú všetky časti v správnom stave, nepoškodené, nezlomené, či nemajú uvoľnené uchytenie, či sa pohybujú správnym spôsobom a vykonávajú svoju funkciu správne. Uistite sa, že sú všetky časti správne zostavené a upevnené.
20. Nepoužívajte toto náradie v blízkosti horľavín, v prostredí nasýtenom horľavými výparmi, alebo plynmi. Motor tohto náradia iskrí (normálne), čo môže spôsobiť výbuch, alebo požiar.
Dôležité všeobecné bezpečnostné inštrukcie:
1. Náradie by malo byť odpojené od siete, počas výmeny nástroja.
2. Ak ste preťažili/zasekli náradie, ihneď ho vypnite.
3. Pravidelne kontrolujte tesnosť upínacích čeľustí, obzvlášť ak dlhší čas používate upnutý ten istý nástroj.
4. Po ukončení práce, vždy odpojte náradie od siete.
5. Neopravujte nefunkčné náradie sami.
6. Nenechávajte náradie a adaptér voľne položené ak sú zapnuté.
7. Neskladujte a nepoužívajte náradie v špinavom, alebo vlhkom prostredí.
Užitočné rady a tipy:
1. Pri dlhšom používaní sa náradie zohreje a preto je nutné ho vypnúť a nechať vychladnúť.
2. Pre zabezpečenie hladkého otáčania je dobré pravidelne olejovať vreteno.
3. Netlačte prisilno bočne na náradie počas práce, napríklad pri leštení, brúsení a podobne. Bočný tlak spôsobí časom zníženie presnosti uloženia hriadeľa a zvýši vibrácie.
4. Vždy pracujte s citom a primeraným tlakom na náradie, dosiahnete tým vyššiu presnosť práce.
5. Pri vŕtaní do kovu si vždy najprv označte miesto vŕtania pomocou jamkovača, aby vám vrták nekĺzal po povrchu.
6. Vždy dbajte aby bol nástroj dobre upnutý v hlavici, aby čeľuste dobre dosadali na tŕň nástroja.
7. Otáčky môžete nastavovať v závislosti od druhu práce. Napríklad nízke otáčky pre leštenie, vysoké pre gravírovanie.
Vkladanie nástrojov do náradia:
Vždy najprv vypnite náradie, najlepšie úplne odpojte od siete. Chyťte hlavicu do prstov a prstom druhej ruky mierne stlačte kovové tlačidlo na boku náradia v blízkosti prednej časti tela. Pomalým otáčaním vretena rukou nastavíte blokovací otvor oproti blokovaciemu kolíku stláčanému tlačidlom k vretenu. Keď kolík zapadne do otvoru vo vretene, pocítite odpor v prstoch otáčajúcich vretenom. Vtedy je vreteno zaistené proti otáčaniu a môžete uvoľniť čeľuste skľučovadla (hlavy) otáčaním jej vonkajšieho prstenca. Po uvoľnení čeľustí môžete vymeniť nástroj a čeľuste utiahnuť (prípadne ich vymeniť podľa potreby). Po vložení nového nástroja utiahnite čeľuste prstencom tak, aby bol nástroj pevne uchytený, ale pre silné utiahnutie nepoužívajte kliešte! Pri prisilnom utiahnutí môžete poškodiť hlavicu.
Odložte si tieto inštrukcie na bezpečné miesto, pre prípadne neskoršie použitie.
Dodatočné parametre
Kategória: | Náradie a nástroje |
---|---|
Záruka: | 2 roky |
Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.
Taliansky výrobca modelárskeho a remeselníckeho ručného a elektrického náradia.