Menu
+421 52 7768 212 Neváhajte sa opýtať v pracovných dňoch 9-17 hod (9-17 hod)
Úvod RC hračka, alebo RC model auta?

RC hračka, alebo RC model auta?

10.11.2018
Pomôžeme vám zorientovať sa v rozdieloch.
Krátke vysvetlenie na úvod: RC = Radio Control / Remote Control = ovládanie rádiom / diaľkové ovládanie.

Ak sa rozhodujete pre prvý nákup diaľkovo ovládaného (RC) modelu, narazíte na obrovský výber všetkých možných druhov  áut. Aký je však rozdiel medzi RC hračkou a skutočným modelárskym RC modelom?Poškodené hračky sa neopravujú, ale vyhadzujú.
Základný rozdiel medzi hračkou a skutočným modelárskym RC autom je v tom, že pre kvalitný aj neznačkový RC model sú vyrábané všetky potrebné náhradné diely. Ak sa pri nehode zlomí niektorá súčiastka, obvykle sa dá kúpiť a vymeniť. Hračkové RC auto sa nedá opraviť výmenou zlomeného dielu. Výrobca hračkového modelu ani neuvažuje nad možnosťou opravy, a preto sa taký model zvyčajne nedá rozobrať na jednotlivé diely bez poškodenia.Typický je tuning.
Hračkový model sa nedá vylepšovať tuningom. Modelárske RC auto sa však dá vylepšovať použitím rôznych tuningových dielov v podstate do nekonečna. Okrem výrobcov modelov sa na trhu nachádza aj veľa výrobcov špecializovaných na rôzne tuningové motory, elektroniku, olejové tlmiče, vonkajšie aj vnútorné diely pre zlepšenie jazdných vlastností, alebo vzhľadu modelu.Kompatibilita – možnosť použitia dielov.
Prakticky všetky modelárske RC autá sú vyrobené v jednotnej mierke (najčastejšia je mierka 1:10), a preto je možné používať typizované diely rôznych výrobcov, napríklad motory, tlmiče, kolesá, časti pohonu, alebo diely podvozka. V prípade hračkových modelov to nie je možné.Jazdné vlastnosti a výkony.
Aj najkrajšie hračkárske RC auto je v porovnaní s bežným modelárskym autom pomalé a málo výkonné. Napríklad aj obyčajný začiatočnícky RC model cestného auta jazdí rýchlosťou 30km­­/h, zatiaľ čo hračkový model len rýchlosťou rýchlejšej chôdze. Najrýchlejšie RC modely áut jazdia rýchlosťou až 100km/h! Alebo RC model nákladného auta uvezie náklad 20kg, zatiaľ čo hračka neuvezie viac než kilo. Hračkový model terénneho auta v skutočnosti nezvládne ani mierny briežok a do blata sa nesmie ani pozrieť. Modelárske terénne RC auto dokáže zdolať aj tie najťažšie terénne prekážky a často má už od výroby vodeodolnú elektroniku.

Vonkajší vzhľad nie je podstatný, dôležité je to vnútri.
Hračkárske autá majú často krásne spracované karosérie a navonok vyzerajú veľmi mohutne a kvalitne. Vnútri pod karosériou však ukrývajú zvyčajne len jednoduchú elektroniku, v ktorej je na spoločnom plošnom spoji integrované riadenie motora, ovládanie smeru a prijímač. Na rozdiel od hračiek, majú modelárske RC autá elektroniku rozdelenú na časti podľa účelu. Prijímač je samostatný a dá sa kedykoľvek vymeniť aj s ovládacím vysielačom. Regulátor otáčiek motora (ESC) je tiež samostatný a kedykoľvek sa dá vymeniť, či už v prípade poruchy, alebo tuningu. Hračkové modely majú riadenie smeru jazdy často ovládané len jednoduchým a málo presným mechanizmom (ktoré sa ani nedá ovládať plynulo). Modelárske autá používajú na riadenie modelárske servo. To umožňuje aby auto presne držalo smer jazdy a zatáčalo aj pri vysokej rýchlosti.  Vysielač - ovládanie modelu.
Hračkové auto rozoznáte od skutočného RC modelu veľmi ľahko podľa diaľkového ovládača. Najjednoduchšie hračky majú diaľkový ovládač pracujúci s infračerveným (IR) signálom, ktorý má dosah len pár metrov. Trochu lepšie hračky majú rádiový vysielač (RC) pracujúci v pásme 27MHz a drôtenú, alebo tenkú vyťahovaciu anténu. Dosah signálu týchto vysielačov je najviac 20 metrov a ľahko podlieha rušeniu. Tie najlepšie hračky majú rádiový vysielač pracujúci v pásme 2,4GHz, ale ich dosah je tiež len 20-30 metrov. Hračkové vysielače majú typické „detské“ veľkosti a tvary určené pre detskú ruku. Kvalitný modelársky vysielač je rozmernejší než hračkový, pretože je určený pre dospelú ruku. Pracuje výhradne v pásme 2,4GHz a účinný dosah modelárskeho RC vysielača je zvyčajne vyšší než 200 metrov.Rady na záver.
Pri rozhodovaní sa medzi hračkovým autom a modelárskym autom na diaľkové ovládanie je asi najdôležitejším údajom vek a druhým najdôležitejším faktorom sú skúsenosti budúceho užívateľa. Pre 4 - 5 ročného chlapca ešte nie je vhodné kupovať plnohodnotný RC model auta, pretože vysielač bude príliš veľký do malej detskej ruky a auto bude príliš rýchle a náročné na ovládanie. Tu svoj účel najlepšie splnia hračkové modely. Pre chlapcov od 6 - 8 rokov sú vhodné začiatočnícke RC modely v prechodovej kategórii, ktoré sú na hranici medzi hračkami a plnohodnotnými RC modelmi. Zvyčajne ide o mierne jednoduchšie modely. Chlapci od 10 rokov už zvládnu väčšinu štandardných RC modelov, ale pre úplných začiatočníkov odporúčame vyberať relatívne menej výkonné modely.
Príklad hračkového auta
Príklad auta na hranici medzi hračkou a modelom
 

Ponúkame 19741 položiek od 289 značiek

Máte otázku?

Napíšte nám, ak si neviete rady.
Všetky produkty vyberáme osobne.

Potrebujem poradiť

Príďte si tovar prevziať osobne

Naše výdajné miesto nájdete v Poprade, na ulici Na letisko 49.

Výdajňa Poprad
Tieto stránky používajú cookies, aby sme Vám mohli zobrazovať relevantné ponuky a produkty. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete kedykoľvek vypnúť, alebo nastaviť , v Nastaveniach súkromia vo Vašom prehliadači. Viac informácií