Menu
+421 52 7768 212 Neváhajte sa opýtať v pracovných dňoch 9-17 hod (9-17 hod)

RC tank T-72 zelený 1/16 RTR IR+BB

Na sklade
Objednávky prijaté v pracovných dňoch do 12:30 spravidla odosielame ešte v ten istý deň.
189,90 €
Pri tomto produkte máte dopravu zdarma
Značka:
Torro
Kód:
5060393,91
EAN:
4250229626871

RC tank T-72 zelený 1/16 RTR IR+BB        Torro 1116039391

Pozor, popis produktu bol aktualizovaný k 16.2.2020 na základe vlastného testu.

Ďiaľkovo ovládaný polomaketový model sovietskeho (ruského) tanku, ktorý slúžil aj v československej a slovenskej armáde. Model je s elektrickým pohonom, funkčným BB kanónom, IR bojovým modulom, zvukovým a dymovým modulom. RC sada 2,4GHz s akumulátorom a nabíjačkou.
 
RC model T-72 MBT s elektrickým pohonom verne vykonáva väčšinu funkcií skutočného tanku. Je vybavený realistickým podvozkom s funkčnými pásmi, hnacími, pojazdovými a napínacími kolesami, ktoré umožňujú jazdu vpred i vzad, zatáčanie vľavo a vpravo pri jazde vpred i vzad. Nechýba rýdzo tanková "vychytávka" - otáčanie na mieste pomocou protibežného pohybu pásov. Diaľkovo je ovládané aj otáčanie veže (v uhle 320º) a námer dela (spúšťanie a zdvíhanie hlavne). Zvukový modul (s nastaviteľnou hlasitosťou) imituje zvuk motora, streľbu z guľometu a kanóna. Výstrel z kanóna môže byť sprevádzaný simuláciou spätného rázu "cuknutím" modelu dozadu. Realizmus "prejavu modelu" ďalej zvyšuje generátor dymu, ktorý dopĺňa aj čuchový vnem. Tento model je celoplastový, s kovovými ramenami pojazdových kolies.

Špecialitou modelu je, že je vybavený aj BB mechanizmom streľby aj IR súbojovým modulom. Je možné prepínať medzi BB režimom streľby a IR súbojovým režimom . 
Keďže má model inštalovaný mechanizmus streľby BB, nemá nainštalovaný funkčný záklz a záblesk kanóna ani v režime IR. Spätný ráz pri výstrele je imitovaný trhnutím celého modelu dozadu.

Na ovládanie modelu slúži vysielač s dvoma krížovými ovládačmi (ľavý ovláda otáčanie veže, námer kanónu a streľbu; pravý ovláda pohyb tanku dopredu, dozadu a do strán). Tlačidlá na vysielači slúžia na spúšťanie simulácie štartovania motora, imitácie zvuku guľometnej streľby, zvuku streľby z kanóna, zapínanie generátora dymu a nastavovanie hlasitosti zvukových efektov modelu. RC súprava ovládajúca model pracuje v pásme 2,4GHz, čo dovoľuje súčasný pohyb viacerých tankov naraz.

Vysielač je napájaný šiestimi tužkovými (AA) batériami alebo akumulátormi (nie sú súčasťou), model je napájaný akumulátorom typu Li-Ion 1800mAh/7,4V dodávaným s modelom spolu so sieťovou nabíjačkou.

mierka: 1/16
dĺžka: 690 mm
šírka: 240 mm
výška: 190 mm
hmotnosť s príslušenstvom: cca 3 kg

Balenie obsahuje:
- hotový model
- sadu doplnkových maketových dielov (umiestňujú sa na povrch modelu) 
- IR battle modul
- vysielač 2,4 GHz
- pohonný akumulátor Li-Ion 7,4 V 1800 mAh
- sieťovú nabíjačku 
- fľaštičku dymovej tekutiny
 
Potrebné dokúpiť:
AA batérie do vysielača.

Rýchly návod na použitie:
Nabite pohonný akumulátor pripojením k nabíjaciemu adaptéru a zapojením k zdroju energie. Vložte príslušný počet AA batérií do vysielača (dvierka na zadnej strane). Otvorte model tanku podľa konkrétneho typu (poistná páčka na spodku vane, alebo páčka naľavej strane pod zadným blatníkom, alebo dvierka na spodnej strane vane tanku).  Nabitý pohonný akumulátor vložte do tanku a pripojte ho ku napájaciemu konektoru. Zapnite najprv vysielač ON, a až potom zapnite model ON. Na vysielači stlačte gombík štartovania, alebo prepnite páčku štartovania (podľa verzie vysielača). Ozve sa zvuk štartovania a model je po chvíli (asi 20-30 sekúnd) pripravený na jazdu. Ľavou pákou sa ovláda otáčanie veže doprava-doľava. Ľavou pákou potlačenou dopredu-dozadu sa ovláda dvíhanie-spúšťanie kanóna a streľba kanóna. Niekedy podľa verzie vysielača je nutné pri streľbe z kanóna podržať súčasne poistné tlačidlo na ľavej hornej strane vysielača. Pravou pákou sa plynulo ovláda pohyb modelu dopredu-dozadu-doprava-doľava-zatáčanie. Funkčnými tlačidlami, alebo prepínačmi podľa verzie vysielača sa ovláda hlasitosť zvukov, streľba z guľometu, streľba z kanóna, štartovanie-zhasínanie motora a zvuková sada. Po skončení jazdy vždy najprv vypnite model OFF a potom vysielač OFF.   

Vysvetlenie skratiek:
Model vo verzii BB je vybavený mechanizmom streľby 6mm plastových guliek, ktorý je z bezpečnostných dôvodov obvykle zablokovaný.
Model vo verzii IR je vybavený zábleskovou jednotkou v hlavni kanóna, záklzovým mechanizmom a má možnosť pripojenia súbojového IR modulu (predáva sa ako samostatné príslušenstvo) kat. číslo 5038188,43
RTR - model pripravený na jazdu, v sade je model a vysielač (obvykle aj akumulátor a nabíjací adaptér).
BS - model obsahuje Battle System - infračervený "kanón" a snímač zásahov. Slúži pre simulovanie tankových súbojov. Silný zdroj IR žiarenia (napríklad slnko), môže rušiť funkciu IR súbojového modulu.
PRO - model obsahuju rôzne kombinácie tuningových dielov, napríklad kovové pásy, kovovú vaňu podvozku, alebo lepšie prevodovky, či elektroniku.

POZOR! Tento RC tank nie je hračka, ale je to viac prepracovaný, funkčný model, ktorý sa správa veľmi podobne ako skutočný tank. Vzhľadom na jeho realistické parametre, ak nie je správne zostavený a správne ovládaný, môže vám spôsobiť zranenie, alebo zraniť diváka, či poškodiť majetok. Ak používate model vo verzii BB (strieľa 6mm guľky), vždy dodržiavajte základné pravidlá bezpečnosti. Nikdy nenechajte model bez dozoru dospelej osoby v prítomnosti detí mladších ako 14 rokov. Ak odblokujete mechanizmus streľby, vždy používajte ochranné okuliare, rovnako aj prípadní diváci. Vystrelená guľka sa môže odraziť a poškodiť zrak! Nikdy nemierte a nestrieľajte do ľudí ani zvierat! Pred výstrelom skontrolujte cieľovú oblasť. Nikdy sa nepozerajte (ani divák) do hlavne tanku s odblokovaným mechanizmom streľby, ani keď si myslíte, že zásobník je prázdny. Zodpovednosť za spôsobené škody a zranenia nesie užívateľ modelu, nie výrobca, ani predajca!

Model je určený na jazdu v miestnosti, alebo vonku na vhodnom suchom povrchu. Nie je vodotesný ani vodeodolný, v žiadnom prípade sa s ním nemôže jazdiť vo vode, v snehu, v kalužiach. Zvládne jazdu po betóne, asfalte, pevnom hlinenom povrchu, štrku, piesku a hustom blate. Pozor, kamienky, hlina, alebo iné predmety nahromadené v častiach podvozku, môžu spôsobiť pretrhnutie pásu, alebo poškodenie pojazdu. Neodporúča sa jazda po tráve, pretože hrozí preťaženie motorov a ich spálenie, alebo poškodenie elektroniky nespadajúce pod záruku. Rovnako nevhodným povrchom sú aj vysoké "chlpaté" koberce. Zakázaná je jazda na verejných komunikáciách a iných miestach (napr. parkoviská) s automobilovou prevádzkou.
Pásy sa môžu počas jazdy vyvliecť pôsobením nečistôt nazbieraných v pojazde, alebo pôsobením trecích síl hlavne pri zatáčaní na málo šmykľavom povrchu. Prípadné spadnutie, alebo pretrhnutie pásov je bežný prejav modelu tanku, nie je reklamovateľné ako výrobná chyba. Odporúča sa pravidelná údržba modelu, je určený pre modelárov starších ako 14 rokov.

Dobrá rada: Riadiaca elektronika tzv. 4. generácie HL.TK-6.0/6.1 (Heng Long) a jej mutácie (Torro, Taigen, Amewi, Pelikán a iné) má slušnú kvalitu a životnosť. Na rozdiel od starších MF elektroník na báze HL RX-18 ide o výrazné zlepšenie funkcií a vlastnoctí. Plne vyhovuje začiatočníkom a menej náročným modelárom. Pokročilejším a náročnejším modelárom ale odporúčame úplnú výmenu elektroniky za MFU Elmod, vrátane súvisiacich úprav záklzu a záblesku kanóna. V prípade záujmu vám vo všetkom poradíme a výmenu vykonáme. Výmena síce stojí približne 280 €, ale model tanku tým získa radikálne zlepšenie úplne všetkých vlastností!

Náš test - skúsenosti s novou elektronikou Heng Long HL.TK-6.0/6.1: RC tanky novej generácie vyrábané čínskou firmou Heng Long a balené do balení Torro, Amewi, Pelikán, alebo iných, sú vybavené novou multifunkčnou jednotkou 4. generácie HL.TK-6.0/6.1, ktorá má v sebe integrovaný prijímač, zvukový modul a mix-modul zabezpečujúci pohyb modelu. V porovnaní so starou čínskou elektronikou RX-18 ide o výrazné zlepšenie všetkých funkcií MFU. Charakteristiky pohybu samotného modelu ostali v podstate rovnaké, prípadne sa len mierne zlepšili. To znamená, že rozbeh, zastavovanie a zatáčanie modelu sú naďalej na hrane hračkovosti, bez priblíženia sa realistickým parametrom skutočného tanku. Zlepšením je možnosť vyladenia (trimovania) pravého a ľavého pohonu pásov v prípade, že model "ťahá" do jednej strany. To v starej elektronike chýbalo. Najviac zreteľné vylepšenie sa prejavuje v prvom rade v zvukovom module, ktorý obsahuje štyri voliteľné zvukové sady. To znamená, že namiesto akéhosi podivného univerzálneho zvuku motora sa môžete zvoliť jednu zo sád pre tanky Tiger, Leopard, T-90 (T-72?) a Abrams. Súčasným stlačením tlačidiel G+K cyklicky prepnete požadovanú zvukovú sadu. Ďalším výrazným pokrokom sú možnosti zapínať a vypínať ďalšie funkcie svetiel, BB/IR režimu, imitácie záklzu trhnutím tanku pri výstrele a do budúcnosti výrobca sľubuje dokonca aj funkciu stabilizácie kanóna. Všetky pôvodné funkcie ostali zachované, prípadne boli mierne vylepšené. 
Zaujala ma vtipná inovácia IR Battle systému (pozor, len u niektorých typov!). Senzorový hríbik sa pripája cez kábel pod poklopom a na vrch veže sa len položí a drží na mieste pomocou magnetu. 
To čo ostalo naďalej zlou vlastnosťou celej MFU elektroniky je jej jednoúčelovosť s nemožnosťou pripojenia k inému než čínskemu RC vysielaču. Takže nie je možné použiť inú RC súpravu a už vôbec nie je možné nejakým spôsobom vylepšovať parametre, pridávať zvuky, ladiť vlastnosti modelu. Jednoducho, je to síce vylepšená MFU, ale stále jednoúčelová s veľmi obmedzenými možnosťami. 
Moje záverečné odporúčanie je také, že od modelov tankov vybavených HL.TK-6.0/6.1 a jej mutáciami nečakajte zas priveľa. Ak model kupujete ako hračku, alebo ak ste začínajúci RC tankový modelár, tak je to plne postačujúca elektronika, ktorá vám urobí radosť a všetci budeme dúfať, že vydrží aspoň tie dva roky počas záručnej doby.
Ak ale patríte medzi náročnejších modelárov, alebo fanúšikov kvalitných modelov tankovej techniky, odporúčame aj túto čínsku elektroniku kompletne vymeniť za nemeckú Elmod Fusion ECO/PRO s použitím vysielača Carson Reflex 6k. S touto nemeckou elektronikou získate model na úplne inej, dramaticky vyššej úrovni, a spoznáte svet realistických modelov tankov.

Spracoval: Ing. Jozef Anďal (c) 2020

Náš test T-72 1/16 Torro: Tento konkrétny model je z môjho náročného pohľadu skúseného modelára výborným základom pre ďalšie vylepšenie. Je síce celoplastový (s výnimkou kovových ramien pojazdových kolies), ale predstavuje dobrý základ. Tento model je vcelku presný v mierke a verne zobrazuje skutočnú predlohu. Aj všeobecné jazdné vlastnosti patria k celkom dobrým, takže pre začiatočníka tento model úplne postačí. Tento model je už vybavený novou elektronikou HL.TK-6.0, čo ho stavia na najvyššie priečky pomyselného rebríčka kvality "čínskych" RC tankov vyrábaných firmou Heng Long (v mutáciách pre Torro, Amewi, atď). Tejto novej univerzálnej čínskej MFU sa venujem v samostatnej recenzii vyššie. Kvitujem zlepšenie zvukov a prepínateľných funkcií, vrátane dymu a svetiel. K dobru rátam v konštrukcii tohto modelu aj nový mechanizmus dvíhania kanóna a vtipne vymyslený IR Battle systém. Dymový modul je naďalej hrozne hlučný a ak nie je reproduktor zvukového modulu vytočený naplno, tak zvuk dymového generátora prehluší zvuk motora. Mne osobne dymový generátor produkujúci biely "cigaretový" dym vôbec nepasuje. Ale divákom sa to páči, tak čo už. Ja však vo svojich tankoch radšej dymový modul vypínam, alebo vôbec nemám. Ako som spomenul, všeobecné jazdné vlastnosti tohto modelu sú pre začiatočníka prijateľné. Čo mi však veľmi vadí je spôsob imitácie záklzu pri výstrele z kanóna. Kvôli hlúpemu BB mechanizmu streľby nie je funkčný záklz a záblesk kanóna pri výstrele, čo mne naozaj výrazne chýba k realistickému modelu tanku. Pri výstrele len šklbne celým tankom dozadu. Ešte jeden technický detail ma na tomto modeli vyslovene sklamal. Z nejakého dôvodu výrobca zmenšil batériový priestor tak, že doň vložíte len priloženú malú Li-Ion batériu s kapacitou len 1700-1800 mAh. To považujem za veľmi zlé. Možno by sa dala použiť aj Li-Pol batéria s väčšou kapacitou (ale tiež nie oveľa väčšou), ale neskúšal som to. Keďže vnútri vane podvozku je miesta dosť, už som začal rozmýšľať nad vyrezaním väčších dvierok a vyrobením nového batériového priestoru pre štandardnú veľkosť baterky. Ešte jednu nepríjemnú konštrukčnú vadu musím vytknúť tomuto modelu. Hlaveň kanóna je vyrobená v jednom celku s predným krytom. To úplne vylučuje funkčný záklz hlavne kanóna pri výstrele. Pre modelára, ktorý sa rozhodne prestavať uchytenie hlavne tak, aby bol možný reálny záklz, to bude znamenať nepríjemene veľa práce, rezania, brúsenia a dolepovania nového lôžka. 
Ak to mám celé zhrnúť, tento model považujem za to lepšie z produkcie Heng Long, ale ja by som ho kúpil s tým, že ho rovno prestaviam na vyšší modelársky štandard, napriek nutnej práci prestaviam hlaveň na funkčný záklz a vymením aj tú vylepšenú čínsku elektroniku za kvalitnú nemeckú ELMOD Fusion. Po takejto úprave to bude celkom určite veľmi zaujímavý model. Ale znovu opakujem, pre začínajúceho, alebo nenáročného tankového modelára je to úplne postačujúci produkt, so slušnými parametrami, len od neho netreba čakať priveľa. 
Spracoval: Ing. Jozef Anďal (c) 2020

UPOZORNENIE: Tento text je majetkom firmy HTmodel chránený autorským zákonom. Jeho kopírovanie a šírenie bez písomného súhlasu majiteľa je trestné.

Parametre
mierka zmenšenia 1/16
prevedenie RTR

Ponúkame 19231 položiek od 283 značiek

Máte otázku?

Napíšte nám, ak si neviete rady.
Všetky produkty vyberáme osobne.

Potrebujem poradiť

Príďte si tovar prevziať osobne

Naše výdajné miesto nájdete v Poprade, na ulici Na letisko 49.

Výdajňa Poprad
Tieto stránky používajú cookies, aby sme Vám mohli zobrazovať relevantné ponuky a produkty. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete kedykoľvek vypnúť, alebo nastaviť , v Nastaveniach súkromia vo Vašom prehliadači. Viac informácií