Vyznáte sa v skratkách?

Diaľkovo ovládané (RC) modely, ale aj tie bez ovládania (voláme ich voľné modely) sa vyrábajú vo viacerých prevedeniach označovaných zaužívanými skratkami. Tieto skratky sú používané pri všetkých druhoch modelov pre rýchle rozlíšenie toho, v ako stave je model pripravený pre užívateľa. Či ho treba postaviť z jednotlivých dielov, alebo je už úplne hotový, pripravený pre okamžité používanie.

RC (Remote Control): Toto je najzákladnejšia skratka, označujúca model na diaľkové ovládanie (RC model). Používa sa aj pre označenie hračiek na diaľkové ovládanie (RC toy), ale hračkami sa nezaoberáme, takže túto skratku používame málokedy :-)

KIT: Je to klasická stavebnica, obsahujúca základný stavebný materiál a stavebný plán. V závislosti od výrobcu a typu modelu (lietadlo, vrtuľník, auto, loď..) je potrebné dokúpiť k týmto stavebniciam rôzne ďalšie položky potrebné pre dokončenie. Okrem toho je potrebné dokúpiť aj RC výbavu, motor, prípadne iné zariadenia, ak je to model na diaľkové ovládanie. Zložitejšie stavebnice tohoto typu sú obvykle vhodné len pre pokročilých modelárov. V súčasnosti už diely netreba zložito ručne vyrezávať ale sú predrezané laserom či frézované, alebo sa používajú diely vylisované z rôznych odolných penových plastov. Vrtuľníky majú často predpripravené hlavné mechanické časti a pri montáži podľa návodu je skladanie bezproblémové. Lode majú často už hotové trupy (napríklad z laminátu, alebo z plastu), a v prípade RC áut je stavba veľmi podobná stavbe skutočného auta. Všetky tieto modely vyžadujú dlhší čas na stavbu, ale zaručujú dokonalý pôžitok z postavenia celého modelu vlastnými rukami.

ARF (Assembled Ready to Fly): Týka sa modelov lietadiel. Model je do veľkej miery hotový, všetky hlavné časti sú továrensky dokončené (napr. zlepené a potiahnuté krídla a trup, zostavený drak vrtuľníka) a vyžadujú len celkové poskladanie. Zvyčajne je nutná samostatná montáž RC vybavenia či motora. Obvykle treba dokúpiť RC súpravu, baterku, nabíjačku, či iné potrebné príslušenstvo, ktoré nie je súčasťou dodávky. Tento druh modelov uprednostňujú modelári, ktorí si chcú vyberať RC príslušenstvo sami, aby mali istotu, že je všetko presne podľa ich predstáv.

RR, ARR (Assembled Ready to Run): Týka sa modelov lietadiel, áut a lodí. Model je v tomto prípade celkom postavený továrensky, teda samotné šasi auta, alebo celý trup lode aj s detailami sú už hotové. Zvyčajne je potrebné dokúpiť a namontovať RC vybavenie, v niektorých prípadoch aj motor. Vždy treba dokúpiť RC súpravu, baterku, nabíjačku, či iné potrebné príslušenstvo.

RTF, RTR, ARTF, ARTR: Tieto skratky obvykle znamenajú úplne továrensky dokončený model, vybavený RC súpravou, servami a motorom, v podstate pripravený na okamžité použitie. Väčšinou je nutné dokúpiť akumulátor a nabíjačku, ale niektorí výrobcovia prikladajú do sady aj jednoduché nabíjacie trafo a lacnú baterku, aby sa model dal okamžite používať. RTF / RTR modely sú veľmi vhodné na prvé pokusy s RC modelmi. Je nutné sa vedieť, že výrobcovia v RTR / RTF sadách obvykle používajú také RC komponenty, ktoré zabezpečia najnižšiu cenu modelu. Preto kvalita použitej elektroniky môže, ale nemusí dosahovať kvalitu značkových komponentov kúpených samostatne.

PNP (Plug and Play): Toto obvykle označenie pre taký RC model, ktorý je už vybavený všetkým potrebným (motor, regulátor, servá) a obvykle je nutné dokúpiť RC súpravu, alebo len prijímač ak už RC súpravu máte.

BNF (Bind and Fly), Tx-R: Tieto skratky označujú taký RC model, ktorý je už vybavený všetkým potrebným (motor, regulátor, servá) vrátane prijímača a dokúpiť treba len vysielač. Takéto modely sú obvykle viazané na kúpu (alebo vlastnenie) konkrétnej značky alebo typu RC vysielača, pretože namontovaný prijímač nie je univerzálny a pracuje len so "svojou" značkou vysielača. 

EPP, ELAPOR je označenie typu materiálu, z ktorého je model lietadla vyrobený. Je to extrudovaný polypropylén, v súčasnosti veľmi populárny materiál, keďže je veľmi odolný a ľahký. Lepí sa sekundovým lepidlom.

RC simulátor: Veľmi vhodné je pred samotným kúpením modelu - hlavne lietajúceho - natrénovať si ovládanie na niektorom modelárskom simulátore v počítači. Nie sú to počítačové hry, ako by to mohlo vyzerať, ale programy snažiace sa napodobňovať reálne fyzikálne prostredie, ktoré sa ovládajú buď priamo modelárskym vysielačom, prípadne lacnejšie verzie priloženým ovládačom podobným RC vysielaču. Po zvládnutí začiatkov lietania sa samozrejme dajú využiť aj na trénovanie zložitých akrobatických obratov, prípadne na kondičné lietanie v nepriaznivom počasí.