Menu
+421 52 7768 212 Neváhajte sa opýtať v pracovných dňoch 9-17 hod (9-17 hod)
Úvod Blog Weathering blog Jána Moravčíka

Weathering blog Jána Moravčíka

21.5.2019
Patinovanie (weathering) patrí medzi najmodernejšie modelárske postupy. My vám ukážeme ako na to, sledujte blog Jána Moravčíka.
22.5.2019
Patina, weathering, filtre, washe, pigmenty...

Tak, ako všetky oblasti sveta a ani modelárstvo nie je výnimkou, sa za posledné roky výrazným spôsobom zmenili, resp. posunuli. Modelárstvo v minulosti bolo zamerané viac na technickú presnosť, geometriu, detailnosť modelu a jeho zhodu so vzorom. Súčasné trendy sa orientujú viac na povrchovú úpravu a patinu.
Techniky ako filter, fading alebo wash majú hromadné pomenovanie „španielská škola“, a to z dôvodu, že tento smer k nám prišiel práve zo Španielska, ktoré je kolískou týchto modelárskych metód. Pravdou ale je, že podobné techniky intuitívne dávno používali aj modelári u nás na Slovensku, no nijak špeciálne ich nepomenovávali. Asi vôbec najpopulárnejšie sú patinovacie produkty značky Ammo by Mig, ale výrobcov je mnoho a sortiment široký. 
Ak by sme mali vybrať tie najzákladnejšie techniky patinovania, určite by to boli už vyššie menované: filter, fading, wash a pigmenty. Poďme si ich v skratke popísať.


Filtre

Jedná sa o roztok farby (syntetickej alebo olejovej) spolu s riedidlom (Ouderless Thinner) v pomere 9:1 v prospech riedidla. Jednoducho povedané, jedná sa o „špinavé“ riedidlo, ktoré má hlavnú úlohu povrch modelu natónovať a zjednotiť. Zvyčajne sa jedná o prvý krok patiny. Aspoň pri mojich projektoch to tak vždy je. Vyrába sa široký sortiment rôznych odtieňov filtrov.

weathering blog filtre ukážka

Fading

V preklade z angličtine – vyblednutie. Ide o metódu, pri ktorej sa na model nanášajú bodky olejových farieb rôznych odtieňov, ktoré sa následne rozmývajú štetom navlhčeným v riedidle (Ouderless Thinner). Na vodorovných plochách sa „tupujú“ a na zvislých sa „stierajú“ dostratena. Vo výsledku pôsobí povrch ošumelo a bledšie. Vytvorí akýsi zašlý povlak, ktorý povrchu rozhodne pomôže! Nedávno uviedol Ammo by Mig zaujímavú novinku. Hotové fadingové roztoky rôznych odtieňov pod názvom Oilbrusher.

weathering blog ukážka fadingu

Wash

Je veľmi vďačnou technikou, ktoré dodáva modelu trojrozmernosť. Jedná sa tiež o farbu s riedidlom, ale v inom pomere, než je tomu pri filtroch. Pomer farby je približne v pomere 6:4 v prospech farby a tá sa umiestňuje okolo detailov na modeli. Po čiastočnom zaschnutí sa prebytočná farba „umyje“. O použití konkrétnych farieb budeme písať v samostatných článkoch. Samozrejme, na trhu je viacero výrobcov ponúkajúcich už hotové namiešané washe s množstvom odtieňov.

weathering blog ukážka washov

Pigmenty

Sú prírodné alebo umelé práškové farebné substancie. Pamätám sa, ak sme v 90. Rokoch na svoje modely nanášali nastrúhané suché pastely. Výsledok bol samozrejme značne limitovaný. Dnes existuje na trhu pomerne široká paleta odtieňov, ktoré verne imitujú prach, blato, poprípade iné efekty vytvorené zemou. Dostupný sortiment pigmentov je nespočítateľný. Vyrábajú ich viacerí veľkí výrobcovia.

weathering blog ukážka pigmentov
Samozrejme existujú aj iné techniky, poprípade vzájomná kombinácia viacerých. Ak chcete s patinou na svojich modeloch začať, odporúčam začať postupne, aplikovaním základných techník. Po získaní zručností môžete vyskúšať niečo nové. Po čase sami zistíte, čo sa na ktorý model hodí viac, resp. nehodí vôbec. V ďalšom článku sa budeme venovať podrobne technike filtrov. Sledujte stránky, už čoskoro sa dozviete viac.

Text a foto: © Ján Moravčík 2019

Ponúkame 19596 položiek od 281 značiek

Máte otázku?

Napíšte nám, ak si neviete rady.
Všetky produkty vyberáme osobne.

Potrebujem poradiť

Príďte si tovar prevziať osobne

Naše výdajné miesto nájdete v Poprade, na ulici Na letisko 49.

Výdajňa Poprad
Tieto stránky používajú cookies, aby sme Vám mohli zobrazovať relevantné ponuky a produkty. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete kedykoľvek vypnúť, alebo nastaviť , v Nastaveniach súkromia vo Vašom prehliadači. Viac informácií