História korálok:
Neočakávaná cesta zo starovekého Egypta k vám domov
Falošné perly
Prvé korálky sa vyrábali zo skla. Starí Egypťania nimi zdobili šatstvo a riady. Vyrábali tiež náramky, náušnice, náhrdelníky a ďalšie šperky z farebných korálok. Čoskoro sa z toho stal trend a nosili ich dokonca aj faraóni. „Koráliky“ v arabskom jazyku znamenajú „falošné perly“. Tieto drobné poklady vyzerali úžasne a nebolo ich treba loviť hlboko v nebezpečných vodách mora. Vďaka ich praktickosti a lesku sa čoskoro stali populárnymi aj mimo starého Egypta a Sýrie.
Približne v 1. storočí pred Kristom sa sklenené výrobky, vrátane korálok, začali produkovať aj v starovekom Ríme. Tu bola objavená aj nová technika – fúkanie skla. Majster fúkaním do tenkej rúrky tvaroval sklo do rozličných tvarov. Tu vznikol aj nový druh korálikov pozdĺžneho tvaru.
Tajné znalosti
Stredoveké Benátky sa stali centrom výroby korálok. Tajomstvo výroby skla bolo rovnako prísne strážené ako štátne tajomstvá. Ich vyzradenie sa rovnalo rozsudku smrti. V roku 1221 sa výroba skla presunula na benátsky ostrov Murano. Povolanie sklára bolo tak vysoko cenené a veľavážené, že dcéry sklárskych majstrov z ostrova Murano sa mohli vydať za šľachticov a ich deti boli považované za príslušníkov šľachtického rodu.
No už koncom 13. storočia sa Benátsky sklársky monopol začal rozpadať ako Beatles. Mnohí majstri sklári sa presťahovali do iných miest, kde si otvorili vlastné dielne. V 15. storočí sa sklárske dielne rozšírili aj do Nemecka a Francúzska. Za účelom ochrániť tento monopol v Benátkach v roku 1490 vznikla organizácia podobná tajnej polícii, ktorá sa nezodpovedala nikomu. Prenasledovali majstrov sklárov, ktorí utiekli z Benátok a často ich vydierali, aby sa vrátili späť. Neobávali sa sklárov vydierať ani uväzniť ich príbuzných a priateľov a ak sa majster sklár ani napriek tomu nepodriadil, zavraždili ho. Toto brutálne prenasledovanie a vraždenie sklárov trvalo až do 18. storočia.
Benátky zostali po stáročia centrom výroby korálok. Obchodovali s nimi po celom svete a kupci za ne platili zlatom, hodvábom a korením, ktoré boli v tej dobe exkluzívnym tovarom. V Európe sa dokonca organizovali aj trhy pre výrobcov korálok.
Český poklad
Benátčania neboli jediní, ktorí poznali tajomstvo výroby skla. Už od 13. storočia českí majstri konkurovali tým Benátskym. Vynašli vlastnú techniku výroby skla a čoskoro tiež začali vyrábať korálky. Vďaka smaltovej povrchovej vrstve boli ešte obľúbenejšie. Českí majstri vytvárali korálky rôznych farieb a tvarov, vedeli ich zručne tvarovať a čoskoro vytlačili Benátske korálky z európskeho trhu.
Tento trend platí aj dnes. Detailné české korálky sú známe svojou excelentnou kvalitou. Medzi najznámejších českých výrobcov súčasnosti patria Preciosa, Jablonex, K+M — Komada Václav, JM KORAL, Estrela E S-PRESS a ďalší.
Preciosa, najväčší český výrobca, vyrába korálky, ktoré svojou kvalitou ľahko konkurujú tým japonským.
Japonské korálky
Japonci sú skutočnými milovníkmi korálok. V roku 1949 bola založená spoločnosť Miyuki a v roku 1951 spoločnosť TOHO. Obe spoločnosti vyrábajú korálky najvyššej kvality a neustále prichádzajú s novými tvarmi a farbami korálok. Okrem klasických okrúhlych sklenených korálok, japonskí výrobcovia ponúkajú korálky najrôznejších tvarov: slzy, trojuholníky, kocky aj šesťuholníky.
Jeden z najstarších a najobľúbenejších spôsobov použitia korálok v Japonsku je vyšívanie obrázkov. No v priebehu posledných 20 rokov sa toto umenie stalo celosvetovo populárnym. Mnoho moderných priaznivcov týchto výšiviek žije vo východnej Európe, napríklad na Ukrajine. Majstri výšiviek vytvárajú nie len obrazy, ale aj iné doplnky, ktoré sa hodia do akéhokoľvek súčasného interiéru.
Kov a smalt
Korálky sa vyrábajú z rôznych materiálov, nie len zo skla. Prvé kovové korálky pochádzali z Francúzska. Boli vyrobené zo zlata, striebra, bronzu a hliníka. Kovové korálky sa vyrábali tiež v Anglicku. Sklenené a kovové korálky sa tešili veľkej obľube v aj Kyjevskej Rusi. Šperkári vedeli vyrobiť rôznofarebné sklenené smalty, čiže druh priehľadného alebo jemne zafarbeného skla s nízkym bodom topenia. Z týchto korálok sa potom vyrábali rôzne ornamenty, dekorácie, zdobený riad a oblečenie.
Dnes, o tisícročie neskôr, si ktokoľvek môže dovoliť ozdobiť svoj domov alebo oblečenie korálkami. V súčasnosti výrobky z korálok predstavujú starodávnu tradíciu v modernom šate.
Druhy korálkov
Za najkvalitnejšie korálky sú považované vyrábané v Českej republike alebo Japonsku. Korálky sa líšia tvarom a farbou.
Klasifikácia tvaru:
-
Okrúhle, mierne sploštené, korálky
-
Valcové guľôčky
-
Trojstranné korálky
-
Trojuholníkové korálky
-
Šesťhranné korálky
-
Slzičkové korálky
Farebná klasifikácia:
-
Priehľadné korálky
-
Sklenené koráliky
-
Korálky z priehľadného skla a zvnútra maľované
-
Korálky, zvonku maľované
-
Korálky s postriebreným otvorom
-
Korálky, zvonka mierne tónované.
-
Korálky s polomatným leskom
-
Korálky nepriehľadné, nastriekané tenkou vrstvou nejakého kovu, - kovové
-
Korálky, s dúhovými efektmi (efektom šírenia benzínu v kaluži vody)
-
Viacfarebné korálky: pruhované, dvojfarebné, trojfarebné atď
Postup pri vyšívaní a viazaní uzlov
Čo nájdete v balení výšivkovej súpravy
V každej výšivkovej súprave MiniCraft Art nájdete niektorý druh tkaniny s predtlačeným vzorom, korálky, niť a ihlu.
Pomôcky pre uľahčenie práce
Napínací rám
Kazety na triedenie a uchovávanie korálkov
Video tutorial
V týchto videách nájdete názornú ukážku postupu, čo vás iste inšpiruje k tomu, aby ste si to vyskúšali aj vy sami.
Korálkové vyšívanie je veľmi stará dekoratívna technika, ale to neznamená, že vo vašom byte nenájde svoje miesto vkusný vlastnoručne vyšitý obraz, alebo iný dekoračný predmet. Ak vás náš článok zaujal, zaiste si vyberiete vhodný motív z našej ponuky súprav Miniart Crafts.
Text, preklad: Mgr. Katarína Anďalová (c) 2021
Pôvodný text a ilustračné foto: (c) Miniart Crafts.