Menu
+421 52 7768 212 Neváhajte sa opýtať v pracovných dňoch 9-17 hod (9-17 hod)
Úvod Patinovanie - weathering Patinovanie lietadiel Patinovacia sada Weathering Set 6 farieb po 5g

Patinovacia sada Weathering Set 6 farieb po 5g

Na sklade
Objednávky prijaté v pracovných dňoch do 12:30 spravidla odosielame ešte v ten istý deň.
10,50 €
Značka:
Revell
Kód:
7739066
EAN:
4009803390666

Patinovacia sada Weathering Set (6 Pigments)  REVELL 39066

Sada pigmentov pre realistické znázornenie opotrebovania, zašpinenia a zhrdzavenia povrchu modelu.

- Mud Green (špinavozelená) 5g
- Dark Brown (tmavohnedá) 5g
- Rust Red (hrdzavá) 5g
- Sand Yellow (piesková) 5g
- Deep Black (čierna) 5g
- Snow White (biela) 5g

Návod na použitie

Pred patinovaním si naštudujte napríklad na skutočnom stroji, alebo podľa fotografií ako má vyzerať zostarnutý a zašpinený povrch, aby ste ho mohli potom docieliť.

Patinovanie si najprv vyskúšajte na nepoužitých dieloch, aby ste získali cit pre použitie pigmentov. Pigmenty nanášame nasucho alebo zmiešané s vodou najlepšie na matný povrch (na lesklom povrchu sa pigment ťažšie uchytí). Dajú sa ľahko odstrániť vodou, takže môžete patinovanie tak dlho opravovať, kým nebudete s výsledkom spokojný. S pigmentmi môžete experimentovať podľa svojej fantázie, alebo podľa skutočnej predlohy.

Sú tri druhy použitia pigmentov. V práškovej forme napríklad na znázornenie zaprášenia, zmiešané s malým množstvom vody v hustej pastovitej forme na znázornenie napríklad zablatenia, alebo zmiešané s väčším množstvom vody v riedkej tekutej forme na znázornenie napríklad fľakov od oleja, alebo vyblednutej farby, prípadne na techniku washing. Washing predstavuje techniku, ktorá umožní vyniknúť jemným detailom ako špáram, nitovaniu a pod. na lietadlách. Na to si namiešame riedky roztok tmavého pigmentu (čierny alebo tmavohnedý) s vodou a tenkým štetcom nanesieme do špár. Necháme krátko vyschnúť a potom prebytočný pigment odstránime čistým mäkkým štetcom alebo mäkkou handričkou.

Aby sme docielili realistický vzhľad napríklad tanku, stačí na modeli viac vytónovať kontúry bielym alebo pieskovým pigmentom a model bude hneď vyzerať živšie. Pigmenty nanesieme tenkým štetcom alebo v prípade zašpinenia veľkých plôch väčším štetcom a rozotrieme. Ďalej nanesieme suché pigmenty tenkým štetcom okolo poklopov, uzáverov a pod. Na zašpinenie väčších plôch pigmenty hrubším štetcom najprv natupujte a potom rozotrite.Čiernym pigmentom znázorníme usadené sadze okolo výfukov alebo zbraní. Pneumatiky patinujeme tak, že zmiešame trochu pigmentu s vodou a nanesieme tenkým štetcom na pneumatiky. Prebytočnú zmes čistým suchým štetcom vysajeme a rozotrieme. S pigmentom hrdzavá červená môžeme presvedčivo znázorniť hrdzu. Na to si spravíme riedku zmes pigmentu s vodou a veľmi tenkým štetcom nanesieme napr. na blatníky. Hrdzavú červenú môžeme zmiešať s inými pigmentmi napr. bielym alebo čiernym a získame tak ďalšie hrdzavé odtiene. Tým dosiahneme realistické zhrdzavenie. Napríklad lode sú permanentne vystavené agresívnej slanej vode. Tomu zodpovedá častý výskyt hrdze. Na tento účel si namiešame riedky roztok hrdzavého pigmentu s vodou a nanesieme na miesta ako pätníky,  poklopy , kotvy atď. Pre lode sú charakteristické nadol stekajúce hrdzavé stopy. Aby sme takéto stopy dosiahli, použijeme zmes pigmentu a vody a veľmi tenkým štetcom nanášame s malým tlakom zhora nadol. Náter lode je ustavične vystavený vplyvu počasia a je často vyblednutý od slnka. Toto vyblednutie dosiahneme ľahko pomocou bieleho pigmentu, ktorý nasucho nanesieme tenkým štetcom a rozotrieme.

Spracoval: Ing. Jozef Anďal

UPOZORNENIE: Tento text je majetkom firmy HTmodel chránený autorským zákonom. Jeho kopírovanie a šírenie bez písomného súhlasu majiteľa je trestné.

Mohlo by vás zaujímať

Ponúkame 20196 položiek od 295 značiek

Máte otázku?

Napíšte nám, ak si neviete rady.
Všetky produkty vyberáme osobne.

Potrebujem poradiť

Príďte si tovar prevziať osobne

Naše výdajné miesto nájdete v Poprade, na ulici Na letisko 49.

Výdajňa Poprad