Väčšina začiatočníckych modelov áut, lietadiel či lodí na diaľkové ovládanie obsahuje v základnej sade okrem pohonného akumulátora aj jednoduchý nabíjací adaptér. K väčším modelom je pribaľovaný sieťový nabíjací adaptér na 220V a k menším modelom sú obvykle prikladané malé USB adaptéry pre nabíjanie cez počítač či iné zariadenie s USB portom.
Pre úplné RC modelárske začiatky, alebo jednorazové pohranie sa, takýto nabíjací adaptér stačí. Ak si chcete jazdenie, plávanie či lietanie s RC modelom viac a často užívať, rýchlo zistíte, že potrebujete kvalitnú modelársku nabíjačku akumulátorov.
V čom je rozdiel
Nabíjací adaptér je veľmi jednoduché zariadenie, ktoré síce akumulátor nabije, no nabíjací proces sa nijako nedá kontrolovať a nastavovať. Je to pohodlné, pripojiť akumulátor k adaptéru, zapojiť do zdroja elektriny a čakať kým sa nabije. Lenže setové nabíjacie adaptéry sú obvykle nízkovýkonové (250 – 400mA kvôli bezpečnosti detí) a preto nabíjanie trvá často až neznesiteľne dlho.
Modelárska nabíjačka je podstatne výkonnejšia, preto na rozdiel od adaptéra nabije akumulátor za podstatne kratšiu dobu. To oceníte najmä vtedy, ak ste si dokúpili k modelu aj akumulátor s vyššou kapacitou, lebo by ste chceli dlhšie jazdiť. Rozdiel v dobe nabíjania stojí za kúpu výkonnej nabíjačky, ale modelárske nabíjačky majú aj ďalšie užitočné vlastnosti.
Výrobcovia RC modelov prikladajú k lietadlám, vrtuľníkom a dronom akumulátory typu Li-Pol, a v poslednej dobe prikladajú do RTR sád k autám stále častejšie akumulátory typu Li-Ion. Oba tieto druhy akumulátorov je dôležité nabíjať kvalitnou programovateľnou nabíjačkou, nie setovým adaptérom. Dobré nabíjanie výrazne zlepší fungovanie Li-xx akumulátora a predĺži jeho životnosť.
Druhy nabíjačiek
Základný druh výkonnej nabíjačky akumulátorov nemá žiadne nastavovacie možnosti. Je plne automatická, určená pre nabíjanie iba jediného typu akumulátorov. Nabíjačku zapojíte do 220V siete, pripojíte k nej akumulátor a nabíjací proces sa sám spustí. Priebeh a ukončenie nabíjania je obvykle signalizované farebnou LED. Zvyčajne majú výkon 2 – 4 Ampére, čo pre bežného rekreačného modelára úplne postačuje. Napríklad tieto automatické nabíjačky Carson.
Poloautomatické nabíjačky majú nastaviteľný nabíjací prúd, ktorého hodnotu si nastavíte stlačením tlačidla, prípadne zvolíte niektorý predprogramovaný nabíjací režim. Napríklad poloautomatické nabíjačky Traxxas.
Najvýhodnejšie pre každého užívateľa sú programovateľné nabíjačky, ktoré vám bez váhania odporúčam. Ak sa jazdeniu, či lietaniu chcete venovať hoci len sezónne, bezpochyby využijete možnosti, aké vám poskytne aj najlacnejšia programovateľná nabíjačka. Umožní vám nabíjať všetky druhy používaných akumulátorov, nastaviť si parametre nabíjania vhodné pre práve nabíjaný akumulátor. Nabije váš Li-xx akumulátor správnym spôsobom, teda cez silový (čierno-červený kábel) a nie cez diagnostický. Ukáže vám, koľko do akumulátora „natankovala“, a v akom stave je akumulátor. Výhody viacerých programovateľných funkcií oceníte už po krátkom používaní. Na výber je ich v strednej triede veľa kvalitných.
Ako si vybrať
Pri výbere vhodnej nabíjačky sledujte tri základné vlastnosti: viacúčelovosť, počet článkov a výstupný výkon.
Pri popise produktu by malo byť napísané, či je nabíjačka univerzálna, alebo či je určená pre nabíjanie jediného druhu akumulátora, napríklad Ni-MH, Li-xx, alebo Pb.
Malo by tiež byť uvedené aký počet článkov (cell) v sade je nabíjačka schopná nabíjať. Napríklad Ni-MH 1 – 6 článkov, alebo Li-xx 1 – 3 články.
Výstupný výkon je tiež dôležitý údaj, pretože od neho závisí obvykle najkratší možný čas nabíjania. Bežné nabíjačky majú výstupný výkon do 6 Ampérov, lepšia stredná trieda má výkon 10A a tie najlepšie majú výkon nad 10A.
Čo navyše
Programovateľné nabíjačky nájdete za cenu 40, ale aj 140 eur. V čom je rozdiel? V programovateľných funkciách.
Drahšie nabíjačky majú viac programovateľných funkcií, ako je napríklad vybíjanie, cyklovanie, alebo skladovanie (storage) akumulátora. Majú napríklad možnosť pripojenia tepelného snímača, ktorý sleduje aby sa akumulátor pri nabíjaní neprehrial. Samozrejmosťou je možnosť pripojenia k počítaču (alebo už aj k smartfónu) a využívať možnosti pokročilej diagnostiky. Obvykle však potrebujú aj vysokovýkonný externý stabilizovaný zdroj. To by ste však ocenili len ak by ste sa RC modelárstvu venovali na vysokej súťažnej úrovni.
Zhrnutie na záver
Stručne povedané, slušná nabíjačka pre hobby modelára by mala byť viac-typová (nabije Ni-MH, Li-xx aj Pb akumulátor), mala by mať výkon 6 – 10A, mala by nabíjať 1 – 8 Ni-MH článkov a 1 – 6 Li-xx článkov. Dobré je ak má okrem 220V siete možnosť napájania aj z 24V autobatérie, čo oceníte ak budete niekde v lese bez elektriny.
© Jozef Anďal 2019